Hosana církev
Sharon Balonová

I am the random Dutch woman you could meet in the Hosana Church. I love baking, coffee and spreading God’s love, so when my husband Vojta asked me to volunteer together in the Mission Cafe, I immediately said yes.

Jsem „ta“ Holanďanka, kterou můžete potkat v církvi Hosana. Miluji pečení, kávu a šíření Boží lásky, takže když mě můj manžel Vojta požádal o společnou dobrovolnickou práci v Misijní kavárně, okamžitě jsem souhlasila.

I enjoy going to Hosana Church on Sunday. Even through the language barriers, being at church feels like being among family. It is great to be involved in supporting the church and also in Teen Challenge. Jesus’ love has transformed so many people there and I love to see how God keeps transforming each of us who are turning our eyes onto His glory again and again (2 Corinthians 3:18).

Ráda chodím v neděli do církve. I přes jazykovou bariéru se zde cítím jako v rodině. Je skvělé podílet se na podpoře církve a také Teen Challenge. Ježíšova láska tam proměnila tolik lidí a já ráda vidím, jak Bůh stále proměňuje každého z nás, kteří znovu a znovu obracíme oči k jeho slávě (2. Korintským 3,18).

Další videa

Tuto stránku brzy spustíme